Čokoladice "kinder" kojim se najčešće zaslađuju najmlađi i posle optužbi za kancerogene materije - još se nalaze na rafovima prodavnica, ali ih kupci zaobilaze. Sporne štangle mogle su se u sredu naći u svim prodavnicama u Srbiji, koje su ih i ranije prodavale. Ipak, od petoro trgovaca koje smo pitali kako ide prodaja - tek su na jednom mestu u Beogradu rekli da su imali kupce "kinder" čokoladica. Proizvođač ovih čokolada, "Ferero", u sredu je odgovorio na pitanja o kancerogenim komponentama u njihovom proizvodu, gde su rekli da već rade na smanjenju prisutnosti spornih mineralnih ulja.
Čokoladice "kinder" kojim se najčešće zaslađuju najmlađi i posle optužbi za kancerogene materije - još se nalaze na rafovima prodavnica, ali ih kupci zaobilaze.
Sporne štangle mogle su se u sredu naći u svim prodavnicama u Srbiji, koje su ih i ranije prodavale. Ipak, od petoro trgovaca koje smo pitali kako ide prodaja - tek su na jednom mestu u Beogradu rekli da su imali kupce "kinder" čokoladica.
Proizvođač ovih čokolada, "Ferero", u sredu je odgovorio na pitanja "Večernjih novosti" o kancerogenim komponentama u njihovom proizvodu, gde su rekli da već rade na smanjenju prisutnosti spornih mineralnih ulja.
- Rasprava o komponentama mineralnih ulja (MOSH / MOAH) u hrani nije nova i obuhvata široki raspon hrane iz najrazličitijih kategorija - kažu iz "Ferero Zagreba".
- Tragovi mineralnog ulja postoje gotovo svugde u okolini i mogu se preneti na hranu na čitav niz različitih načina. Glavni izvori prenosa su štamparske boje koje sadrže komponente mineralnih ulja, a koje se koriste pri procesu recikliranja ambalaže. Mi u "Fereru", zajedno sa svim našim partnerima u lancu distribucije hranom, radimo na tehničkim rešenjima kako bi se smanjila prisutnost te sveprisutne stvari koliko god je to moguće i kako bi se izbeglo njeno prenošenje na hranu.
U "Fereru" dodaju da već sada koriste za primarnu ambalažu isključivo neprocesuirana vlakna koja dolaze iz sertifikovanih održivih lanaca nabavke, a ne reciklirani materijal.
- "Ferero" jamči da su svi proizvodi, uključujući pomenuti "kinder rigl", proizvedeni po vrhunskim standardima kvaliteta, sa posebnom pažnjom posvećenom sigurnosti proizvoda, koja je uvek u skladu sa svim strogim lokalnim propisima i zakonima o hrani - kažu u ovoj firmi.
U Ministarstvu poljoprivrede još nemaju nikakve informacije o istraživanju nemačkog udruženja potrošača "Fudvoč", koje je u utorak objavilo da "kinder" čokoladice u sebi sadrže visok procenat štetnih aromatičnih ulja, kao ni odluku međunarodnih ustanova o kontroli hrane.
Domaća udruženja potrošača kažu da su ih u sredu građani masovno zvali da se raspitaju o istinitosti tvrdnji da je "kinder" - "zatrovan".
- Ne znamo šta da kažemo ljudima jer se niko ne oglašava - kaže Petar Bogosavljević iz Udruženja potrošača Beograda. - Savetujemo građane da prate nove informacije, a da se do rasvetljavanja slučaja uzdrže od kupovine.
Veliki je problem što potrošači imaju iskrivljenu sliku da su informisani više sada nego ranije o kvalitetu proizvoda, pa da zbog toga ovakvi slučajevi sve više izlaze u javnost. U stvari se radi o tome da je evidentno došlo do velikog pada kvaliteta.
Odgovornost za kvalitet je preneta na prizvođača, a oni se dovijaju kako da uštede. Nema sistema kontrole, a prvenstveno od strane država. Inspekcije treba da rade testiranja, a ne da se oslanjaju na pojedinačna istraživanja i prijave potrošača.